Dalyvavimas 76-oje IFLA generalinėje konferencijoje

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Šaltinėlio“ filialo vedėja Rita Božienė 2010 m. rugpjūčio 10-15 dienomis dalyvavo pasaulio bibliotekų ir informacijos kongreso 76-oje IFLA generalinėje konferencijoje Geteborge, Švedijoje.

„Geteborgas (švediškai Göteborg) – antras pagal dydį Švedijos miestas, pagrindinis šalies uostas. 1603 metais karalius Karolis IX įkuria miestą prie Göta älvo upės žiočių ir Geteborgas tampa svarbiausia švedų prieiga prie Atlanto vandenyno. Šiandien tai Vakarų Getalando apskrities centras, turintis virš 500000 gyventojų. Tai ne tik garsus pramoninis miestas (juk čia gaminami Volvo automobiliai, Hasselbad fotoaparatai ir kt.), bet ir kultūros, ir švietimo centras.
Šių metų konferencijos tema – „Atvira prieiga prie žinių skatina tvirtą pažangą“ („Open access to knowledge – promoting sustainable progress“). Atvira prieiga prie žinių suprantama kaip žodžio laisvė, informacijos prieinamumas ir atvirumas visiems, vieša paslaugų vieta (tiek virtuali, tiek fizinė), galimybė visiems vartotojams naudotis naujomis technologijomis, leidybos atvirumas, t.y. pusiausvyra tarp autorinių teisių ir informacijos laisvės.
76-oje IFLA generalinėje konferencijoje, vykusioje parodų ir kongresų centre, dalyvavo virš 3300 delegatų iš 148 pasaulio šalių.
IFLOS prezidentė Ellen Tise konferencijos atidarymo metu pažymėjo, kad Švedijoje IFLA vyksta jau ketvirtą kartą ir šalis tampa absoliučia lydere, organizuojant IFLOS kongresus. Susirinkusius delegatus sveikino Švedijos organizacinio komiteto pirmininkė Agneta Olsson ir Jan Eliasson, buvęs Suvienytų Nacijų Organizacijos Generalinės Asamblėjos pirmininkas. Atidarymo ceremonija baigėsi grupės, dainuojančios ABBA dainas, koncertu.
Konferencijos metu daugiau negu 360 lektorių skaitė pranešimus penkiose sekcijose: atviros prieigos ir resursų; politikos, strategijos ir propagandos; vartotojų prieigos ir paslaugų; priemonių ir technikos bei idėjų, inovacijų, naujovių numatymo. Kadangi dirbu vaikų bibliotekoje, tai buvo smalsu susipažinti su pasauline vaikus ir jaunimą aptarnaujančių bibliotekų patirtimi. Įspūdingas vartotojų prieigos ir paslaugų sekcijos pranešimas – Singapūro nacionalinės bibliotekos dviejų projektų, skirtų vaikams ir paaugliams pristatymas – „Išlaisvinta „Quest“ galia“ – nominuoti du inovatyvūs skaitymo skatinimo projektai“ bei ukrainiečių pateikta šalies bibliotekų apžvalga „Inovacijų oazės: neįtikinamiausiose vietose surastos inovacijos“.
Politikos, strategijos ir propagandos sekcijoje itin vertinga skaitymo skatinimo projekto „Skaityk“, skirto 2-5 metų vaikams Malmės (Švedija) bibliotekoje apžvalga, įdomi Jamaikos viešųjų ir mokyklų bibliotekų bendradarbiavimo patirtis – „Mokykis skaityti ir skaityk, kad mokėtum@ tavo biblioteka: viešųjų ir mokyklų bibliotekų partnerystė“.
Domėjausi naujomis paslaugomis vartotojams. Pasaulyje auga susidomėjimas genealogija, vietos istorija. Todėl muziejai, bibliotekos, archyvai apjungia savo veiklas (Švedijos Jevle (Gävle) miesto savivaldybės patirtis - „Muziejų, bibliotekų ir archyvų susivienijimas, sutinkant vartotojų poreikius“. Švedijoje didėjantys imigracijos tempai verčia bibliotekas teikti naujas paslaugas žmonėms, kuriems gimtoji nėra švedų kalba („Skaitymas – ką pirkti ir kodėl” - tai Geteborgo, kur net 21 procentas gyventojų nėra gimę Švedijoje, patirtis. Bibliotekų vartotojai, naudodamiesi mobiliomis technologijomis, pageidauja gauti informaciją apie muziejų ir privačių kolekcijų ekspozicijas. (Paryžiaus universiteto patirtis – „Kaip sukurti naujas paslaugas, apjungiant bibliotekų turtus, muziejų parodas ir virtualias kolekcijas”).
Kiekvienais metais IFLA konferencijos metu yra įteikiamas Bilo ir Melindos Gates’ų apdovanojimas už mokymosi prieinamumo užtikrinimą (ATLA 2010-Access To Learning Award). Šiemet šis apdovanojimas buvo paskirtas Veria centrinei bibliotekai (Graikija).
IFLA 2010 metais pradeda vykdyti naują programą BSLA (Building Strong Libraries Associations) - Stiprių bibliotekų asociacijų kūrimo programa. Programa siekia padėti asociacijos narėms sukurti ir sustiprinti nacionalines draugijas. Lietuvos Bibliotekininkų Draugijos nariai dalyvavo BSLD programos poveikio vertinimui skirtame susitikime.
Dar viena konferencijos staigmena – susitikimas su Lietuvos garbės konsule Geteborge Birgitta Jacobsson Ekblom, kuri aktyviai prisideda prie Lietuvos vardo propagavimo. Konsulė perdavė kvietimą šių metų rugsėjo 23-26 d. Geteborge dalyvauti tradicinėje ir kasmetinėje parodoje „Knyga ir biblioteka 2010”. Parodos metu bus įrengtas bendras Baltijos šalių jungtinis stendas „Baltic square”, kuriame bus pristatoma Lietuva bei jos verslo, kultūros ir turizmo galimybės.
Konferencijos metu veikė pasaulinė bibliotekinės įrangos ir priemonių, audiovizualinės technikos, kompiuterinių sistemų paroda, kurioje moderniausias technologijas, priemones, naujausius leidinius pristatė informacijos centrai, asociacijos, bibliotekos ir kitos institucijos.
76-osios IFLA generalinės konferencijos dalyviai bene labiausiai laukė išvykų į bibliotekas, juk Švedijos bibliotekos garsėja teikiamų paslaugų ir lankytojų gausa, projektine veikla.
Per bibliotekų turą lankiausi Falšiopingo (švediškai Falköping) miesto viešojoje bibliotekoje. Tai moderni biblioteka, išsiskirianti savo paslaugomis tiems vartotojams, kurie dėl tam tikrų priežasčių turi sunkumų skaityti ar rašyti. Sudomino e-knygų bei garsinių knygų gausa, specialios kompiuterinės programos neįgaliesiems (Brailio ekranas, teksto priartinimo kamera, skaitytuvai, televizijos didintuvas, kalbos sintezatorius, galimybė išspausdinti tekstą Brailio raštu...), savitarna naudojant RDA technologijas, SMS ir elektroninio pašto paslaugos.
Viešėjau ir Geteborgo miesto bibliotekoje. Tai 24 filialus ir dvi mobilias bibliotekas turinti bei labiausiai mieste lankoma kultūros įstaiga. Per metus čia apsilanko daugiau nei 1 mln. lankytojų. Ši biblioteka – tai šimtai renginių, parodų, 290 00 knygų fondas daugiau negu 60-čia kalbų, filmai, muzikos įrašai, žurnalai, laikraščiai, komiksai, e-knygos, garsinės knygos, kompiuteriniai kursai, audi kalbų kursai, grafinio dizaino kursai, specialios programos neįgaliesiems... Domėjausi ir paslaugomis vaikams. Įdomiausia - tai knygos dar mamos įsčiose esantiems ir galbūt būsimiems bibliotekos vartotojams, patarimų paslaugos tėvams, kad vystytųsi vaiko kalba ir gerėtų žodynas, rekomendacijos bei pratimai vaikams, turintiems dislekcijos sutrikimų.
Dar viena aplankyta biblioteka – Malmės miesto biblioteka, kurios prioritetai vaikų aptarnavimas ir daugiakultūrinis aptarnavimas. Ypatingas dėmesys skiriamas vaikams: čia veikia teatras, vyksta knygų aptarimai, piešinių parodos, susitikimai, aktyviai bendradarbiaujama su tėvais ir mokytojais, išskirtinis rūpestis neįgaliais vaikais (jiems lengvai skaitomos knygos (Easy reading books), Daisy (skaitmeninės informacijos prieinamumo sistema), garsinės adaptuotos knygos, speciali klausymosi įranga...)
Uždarant konferenciją, 2011 metų rugpjūčio 13–18 d. vyksiančios 77-osios IFLA generalinės konferencijos ir Asamblėjos šeimininkų teises perėmė San Juano miestas, Puerto Rike. O sekančių metų konferencijos tema – „Bibliotekos po bibliotekų: integracija, inovacija ir informacija visiems“ („Libraries beyond libraries:Integration, Innovation and Information for all“).
Dalyvavimas tarptautinėje konferencijoje suteikia puikią galimybę susipažinti su pasaulio bibliotekų darbu, susitikti su specialybės profesionalais, pasidalinti patirtimi, sužinoti kolegų pasiekimus ir problemas, užmegzti naujus kontaktus. Manau, kad kai kurias konferencijos idėjas, jas transformavus, bus galima pritaikyti darbe. Viešnagė Švedijoje - tai galimybė susipažinti ne tik su įvairiapusiška profesine programa, bet ir su tos šalies, kurioje vyko konferencija, istorija, kultūros paveldu, tradicijomis."

Rita Božienė
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos
„Šaltinėlio“ filialo vedėja

RENGINIŲ KALENDORIUS

2018 Liepa
P A T K P Š S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31