Gedulo ir vilties dienos minėjimas

Birželio 6 d. Vaikų literatūros skyriuje (Gvazdikų takas 8) įvyko Gedulo ir vilties dienos minėjimas. Šiais metais sueina lygiai 70 metų, kuomet iš Lietuvos traukinių ešelonais buvo išgabenti tūkstančiai lietuvių, todėl šie metai paskelbti Laisvės gynimo ir didžiųjų netekčių atminimo metais.

Minėjimą vedė Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė Rima Matulevičiūtė, kuriai tie įvykiai asmeniškai skaudūs, nes tremtyje ilgus metus gyveno jos mama ir tėtis. Minėjimo rytą bibliotekos salė buvo sausakimša Gegužių pagrindinės mokyklos 7 klasių moksleivių, kurie suvokdami tuometinių įvykių svarbą atėjo pasiklausyti Algirdo Šapokos ir Valerijos Jokubauskienės pasakojimų apie tremtį, gyvenimą toli nuo Lietuvos.
Bibliotekininkė Rima Matulevičiūtė susirinkusiems kalbėjo apie tai, kad iš Lietuvos buvo ištremti ir žmonės ir dainos. Tremtyje norėdami išsaugoti savo tautiškumą, prisiminimus apie Lietuvą, dainas, eilėraščius kūrė ne tik žymūs rašytojai, bet ir paprasti žmonės. Sibire sukurtos Lietuvos partizanų, tremtinių dainos nuskambėjo ir bibliotekoje. Renginio metu kalbėjusi Lietuvos politinių kalinių sąjungos Šiaulių filialo pirmininkė Valerija Jokubauskienė prisipažino, kad šias dainas „Stoviu aš parimus“, „Leiskit į tėvynę“ galima palyginti su šiais laikais visų dievinama ir aukštinama Marijono Mikutavičiaus daina „Trys milijonai“
1941–1952 m. iš Lietuvos buvo ištremta beveik 300 tūkst. Lietuvos piliečių. Įvairiose Sibiro vietose tremtiniai buvo verčiami dirbti medkirčių, geležinkelio tiesėjų ir kt. sunkius fizinius darbus. Be to, juos vargino šaltos aplinkos sąlygos, jiems patiems teko statytis būstus, todėl jau 9 metus vyksianti misija „Sibiras“ šiemet aplankys Tadžikistano Respublikoje (Tadžikija) ir Rusijos Federacijoje, Tomsko srityje tremtyje mirusių Lietuvos piliečių kapus ir susitiks su ten gyvenančiais lietuviais.
Šiaulių apskrities tremtinių koordinatorius Algirdas Šapoka susirinkusiems šiame minėjime moksleiviams pasakojo apie tai, kaip jo šeima buvo ištremta į Sibirą. Tremtis Šapokų šeimą užklupo ne vieną kartą, o du. Algirdas Šapoka atskleidė, kad į tremtį jis pateko būdamas vos 8 metukų. Tremtiniais tapę maži, be jokios kaltės, vaikai kentėjo, mirė iš bado ir nuo ligų. Minėjime buvę moksleiviai išgirdo ne tik to meto baisumus, bet kokie žmonės buvo tremiami: mokytojai, rašytojai, Lietuvos šviesuoliai. Gegužių pagrindinės mokyklos 7 klasių mokiniai šio minėjimo metu suprato jiems nežinomų žodžių reikšmes: koloborantai, ryšininkai, pufaikės. Algirdas Šapoka, žymaus Lietuvos istoriko Adolfo Šapokos giminaitis visus jaunosios kartos atstovus kvietė būti tėvynės patriotais, neišduoti ir neišvykti iš Lietuvos.
Lietuvos politinių kalinių sąjungos Šiaulių filialo pirmininkė Valerija Jokubauskienė prisiminė kiekvieną baisią tremties akimirką. 5 vaikai ir jų motina buvo ištremti už tai, kad tėvas ir vyras buvo partizanų ryšininkas. Viltis, troškimas, noras sugrįžti į Lietuvą tremtyje su lig kiekviena diena augo. Moteris prisiminė, kad pradėjus lankyti mokyklą, nei vienas iš 9 klasėje besimokančių lietuviukų neturėjo, penkiabalėje sistemoje, trejetukų. Mokslams vykstant rusų kalba, vaikai puikiai mokėjo lietuviškų dainų ir Lietuvos himno žodžius. Tremtinė visiems susirinkusiems šiame minėjime vaikams sakė, kad ateitis yra jų rankose ir tik patys dėdami visas pastangas turite mokytis, nes „Lietuvai jūsų labai reikia“.
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė Rima Matulevičiūtė ir Lietuvos politinių kalinių sąjungos Šiaulių filialo pirmininkė Valerija Jokubauskienė moksleiviams parodė 60 metų ir dar senesnes tremties nuotraukas. Papasakojo jų turinį. Tuo tarpu Gegužių pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja susirinkusiems mokiniams atskleidė, kad net 10 šios mokyklos pedagogų buvo ištremti į Sibirą, todėl kasmet reikia atsiminti ir atminti tuos įvykius.
Minėjimo pabaigoje Lietuvos politinių kalinių sąjungos Šiaulių filialo pirmininkė Valerija Jokubauskienė Šiaulių miesto savivaldybės viešajai bibliotekai padovanojo 2 knygas: Nijolės Gaškaitės „Pasipriešinimo istoriją 1944-1953 metai“ ir katalogų, publikacijų rinkinį „Politinių kalinių, tremtinių, partizanų laiškai Šiaulių „Aušros“ muziejuje“. Daugelio susirinkusių mokinių senelių buvusių tremtyje garbei atminti Gegužių pagrindinės mokyklos 7 klasių moksleiviai, mokytojos, minėjime pasisakę tremtiniai renginio pabaigoje sustojo bendrai nuotraukai.

Inga Bubulytė
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkė

RENGINIŲ KALENDORIUS

2018 Gegužė
P A T K P Š S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31