Renginys „Prisilietimo galia“

Gegužės 13 d. Vaikų literatūros skyriuje (Gvazdikų takas 8) įvyko renginys „Prisilietimo galia“ klubo „Skaitanti mama“ vaikučiams ir mamytėms. Susitikimo tema – kaip išlaikyti sveikas mažųjų kojytes, kad, vystantis vaikučio pėdutėms, jos neiškryptų, neišsivystytų plokščiapadystė ar kitos ligos. Renginyje dalyvavo kineziterapeutė Inga Šimkutė.

Mamytės daug sužinojo apie masažo poveikį mažyliams, kaip mankštinti vaikučių pėdutes, kad mažieji nevaikščiotų ant pirštų galiukų. Kineziterapeutė, judesio korekcijos specialistė patarė, kad mažiems vaikams geriausias apavas yra kietas, neturintis minkšto ar lankstaus pado.
Paskaita prasidėjo nuo patarimo mamoms: „Jei matote, kad Jūsų mažylis sėdėdamas netiesiai laiko kojytes, būtinai jo paprašykite atsisėsti tiesiai ir su prieš save ištiestomis kojytėmis“. Tik taip vaikučių kojytės per kelius neiškryps ir bus tiesios. Tik taisyklingai sėdint atraminiams raumenims ir raiščiams tenka mažiausias krūvis, o tai padeda kaulams ir sąnariams išlikti savo vietoje. Klubo „Skaitanti mama“ mamytės suprato, kodėl taisyklinga sėdėsena yra pirmas žingsnis į vaikučio normalų augimą.
Viena labiausiai paplitusių pėdos atraminės funkcijos sutrikimo priežasčių - plokščiapadystė. Dažniausiai plokščiapadystė per daug neįtakoja vaikučio kasdieninės veiklos, todėl paprastai tėveliai jos nepastebi. Tačiau, pajutęs pėdų, kelių ar juosmens skausmus, 6-7 m. ar vyresnis vaikas pradeda tėveliams skųstis, sakyti, kad negerai jaučiasi. Tam, kad nereikėtų kreiptis pagalbos į specialistus ir šie nediagnozuotų pėdų formos pakitimų, geriausia 3,5-4 m. vaikučiui namuose padaryti spalvinę pėdos plantogramą, pagal kurią būtų galima apskaičiuoti ar vaikučio pėdutės yra normalios, ar suplokštėjusios, ar nesergama plokščiapėdyste. Mažylio pėdutėms normaliai vystantis mamytės matys, kad vaikučio pėdų skliautai keisis, tai yra jei po stovinčio vaiko pėda iš vidinės pusės bus kišamas pirštas, jis turi lengvai tilpti. Tai reiškia, kad pėdos skliautas susiformavęs taisyklingai.
Vos tik pradėję pirmus žingsnius žengti vaikučiai neretai tai daro ant pirštų galiukų. Kineziterapeutė Inga Šimkutė nurodė pagrindines to priežastis: achilo sausgyslės skausmus arba nervinį mažylio sutrikimą. Norint išvengti tokio vaikščiojimo judesio korekcijos specialistė patarė mažuosius mokyti vaikščioti ant kulnų, pakėlus pirštelius, taip pat mažiesiems nuolat masažuoti achilo sausgysles, nes tai padės atsigauti vaikučio skaudančioms kojytėms. Susitikimo metu kineziterapeutė mamoms atskleidė, kad norint sumažinti vaikščiojimą ant pirštų galiukų, būtina vaikams dėvėti kietus batukus, nes kieti bateliai mažina motorikos problemas, gerina vaikučių raumenų susidarymą tiek vaikučio nugaroje, tiek kojytėse, ištiesina mažylio laikyseną.
Paskaitos metu mamytės kartu su judesio korekcijos specialiste darė savo vaikučių pėdų plantogramas. Ant visų plantogramų kineziterapeutė nubrėžusi linijas, paskaičiavo ar mažųjų pėdutės yra sveikos ir ar nėra grėsmės ateityje susirgti plokščiapadyste. Spalvoti pėdučių antspaudai be galo patiko vaikučiams, todėl bibliotekoje specialiai paruošti žaislai buvo nebeįdomūs. Smagiausias mažiesiems susitikimo su kinezitrapeute momentas buvo tada, kai vaikučiams buvo pasiūlyta pavaikščioti „Jūros dugnu“, kilimu, ant kurio esančios įvairios detalės: jūros perlai, žvaigždės ir ežiai, masažavo vaikučių pėdutes.
Susitikimo pabaigoje kineziterapeutė, judesio korekcijos specialistė susirinkusioms mamoms pasiūlė kito susitikimo metu pasigaminti tokį masažo kilimuką.
Susitikimo programa buvo skirta mažyliui iki jo koordinuoto vaikščiojimo, vadinasi gautais kineziterapeutės Ingos patarimais mamytės galės naudotis nuo kūdikystės iki 7 metų.

RENGINIŲ KALENDORIUS

2018 Liepa
P A T K P Š S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31