Valstietis

Išvyka ekspedicija "Žemaitijos atmintis"

2015 m. balandžio 18 d. Šiaulių jaunųjų turistų centro Mikelių mokyklos kraštotyrininkai kartu su kitų kraštotyros ir turizmo grupių mokiniais, vyresniaisiais kraštotyrininkais išvyko į ekspediciją. Kadangi 2015-ieji metai yra Etnografinių regionų metai Lietuvoje, maršrutas driekėsi Žemaitijos keliais. Ekspedicijos tikslas - pasidomėti šio krašto istoriniu, kultūriniu paveldu, gamta. Šiltas oras ir puiki nuotaika lydėjo keliautojus visą dieną. Pabuvota Plateliuose, Plokštinėje, Rietave ir Tveruose, susipažinta su įdomiais žmonėmis, sužinota daug įdomaus apie Žemaitiją.

Platelių lankytojų centre darbuotoja žemaitiškai papasakojo apie Žemaitijos gamtą, parodė giliausio Platelių ežero maketą, supažindino su gyvūnais, paukščiais ir net žemaitiškomis varlėmis bei jų apsauga. Smagu buvo pakilti į apžvalgos bokštą ir iš paukščio skrydžio pasižvalgyti po Platelių apylinkes. Geras oras leido toli matyti ir pasigrožėti Platelių miesteliu ir ežeru. Kitas objektas – Šaltojo karo muziejus, kuris yra buvusioje sovietinėje raketinėje bazėje Plokštinės kaime. Ekskursijoje po muziejų kartu su gide buvo pakartota dalis Lietuvos ir pasaulio istorijos.

Kelionė tęsėsi Rietavo kryptimi. Rietavo vardas šiemet dažnai minimas, nes čia gyveno Mykolas Kleopas Oginskis, kurio 250 metų gimimo jubiliejų švenčia Lietuva. Kelios Oginskių giminės kartos paliko gilų pėdsaką Rietavo istorijoje. Iki mūsų dienų išlikusi bažnyčia, kurią Oginskio prašymu ir fundavimu statė geriausi Europos meistrai. Rietave buvo įžiebta pirmoji Lietuvoje elektros lemputė, pradėjo veikti pirmoji Žemės ūkio mokykla, pirmoji Muzikos mokykla. Kai kurie Oginskių dvaro pastatai yra restauruoti ir veikia šiandien. Ekskursijos vadovas Vytas Rutkauskas, Rietavo muziejaus direktorius, įtaigiai, nuosekliai ir išsamiai papasakojo apie Oginskių giminės ir, ypač Mykolo Kleopo Oginskio nuopelnus Žemaitijai. Jo įkurtoje Muzikos mokykloje mokėsi ir buvo pilnai išlaikomas kompozitorius ir dailininkas M. K. Čiurlionis. Čia išleisti pirmieji L. Ivinskio kalendoriai. Oginskių dvare pirmiausia Lietuvoje buvo panaikinta baudžiava.

Kitas lankomas objektas – Tverai ir šalia jų Lopaičių piliakalinis, mistinė aplinka, menanti Žemaitijos priešistorę, kunigaikščius Vykintą ir Mindaugą. Daug emocijų ir įspūdžių paliko žygis Lopaičių pažintiniu taku. Čia teka stebuklingas šaltinis, išlikę akmenys su įvairiais įspaudais, aplink vinguriuoja tarp akmenų Aitros upelis, telkšo maži ežerėliai ir pilnas miškas pavasario. Graži diena, puikus oras, daug klausimų viliojo ilgiau pabūti ant piliakalnio, kur, manoma, stovėjusi Žemaitijos kunigaikščio Vykinto pilis. Pažintiniame take daug įvairias galias turinčių akmenų: vieni ieškojo „Išsipildymų akmens“ ir prašė išpildyti slapčiausias svajones, kiti - „Išminties akmens“ prašė padėti geriau mokytis, „Sveikatos akmens“ prašė sveikatos ir t.t., kiti rado lietuvišką dolmeną - senovinę šventvietę.

Susipažinta su vienu Lietuvos etnografiniu regionu – Žemaitija. Aplankyta labai įdomių objektų, sužinota dalis istorijos, papročių, išgirsta žemaitiška tarmė, pabendrauta su įdomiais žmonėmis. Visi keliautojai ir jų mokytojos - Rita Margevičienė, Marija Gedminienė, Stanislava Staškuvienė, Vida Šambarienė, Adolfina Vitkauskaitė - sutarė, kad išvyka-ekspedicija “Žemaitijos atmintis” suteikė galimybę realia patirtimi sužinoti, koks įdomus ir savitas šis regionas.
Aprašymą parengė S. Staškuvienės grupės kraštotyrininkai. Foto S. Staškuvienės