Valstietis

Jaunieji kraštotyrininkai paminėjo Kristijono Donelaičio 300 metų gimimo sukaktį

2014 m. sausio 29 d. Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyriuje (Aido g. 27) Mikelių mokyklos kraštotyrininkai surengė konferenciją, skirtą lietuvių grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms paminėti.

Konferencijoje dalyvavo miesto mokyklų jaunieji kraštotyrininkai ir juos atlydėjusios pedagogės, Jaunųjų turistų centro atstovai, Garbės kraštotyrininkė Irena Rudzinskienė, bibliotekos darbuotojos. Renginys pavyko puikiai: buvo informatyvus ir pažintinis - kaip ir dera šalies istorija, kultūra bei literatūra besidomintiems mikeliukams, ir tuo pačiu – jaunatviškai linksmas bei išradingas.
Kaip visada ne tuščiomis į renginį atskubėjusi I. Rudzinskienė, šį kartą atsinešė asmeninių fotografijų albumą iš kelionių į lietuvių literatūros klasiko gimtąjį Karaliaučiaus kraštą. Šiomis fotografijomis kraštotyrininkė iliustravo savo pasakojimą apie tai, kaip šiauliečiai ėmėsi iniciatyvos organizuoti išvykas į Tolminkiemį, kur pastoriavo ir kūrė K. Donelaitis, apie ten rengtas talkas bei poeto atminimo pagerbimą, susitikimus su to krašto žmonėmis.
Mikelių mokyklos vadovė Vyda Šegždienė akcentavo jaunimui, kuo reikšminga kiekvienam lietuviui ši graži sukaktis, kurią Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) įtraukė į šiais metais minimų svarbių sukakčių sąrašą, o mūsų visuomenės žinios apie poeto gyvenimą ir kūrybą, deja, yra skurdžios, ir tai akivaizdžiai parodė renginio metu pademonstruota ištrauka iš televizijos laidos „Klausimėlis“. Taigi, siekiant užpildyti žinių spragas, moksleivė Elena Daukšaitė pristatė lankytojams svarbiausių K. Donelaičio biografijos bei kūrybos faktų vaizdinę medžiagą. Tačiau niekas kitas įtikinamiau necharakterizuoja kūrėjo ir jo aplinkos, kaip kūryba, todėl vėliau sekė praktinė užduotis: renginio dalyviams buvo išdalintos poemos „Metai“ ištraukos, kurias reikėjo raiškiai perskaityti ir paaiškinti senovinių žodžių prasmę. Nors mokiniai kai kurių žodžių prasmę žinojo ar bent galėjo nuspėti, ir jiems talkino vyresnieji kraštotyrininkai, tačiau teko žvilgtelėti ir į bibliotekos žodynus, kad pavyktų išsiaiškinti tokio žodžio, kaip, pavyzdžiui, „kobotas“ reikšmę.
Šaltajam metų sezonui labai tinkamą ištrauką-pamokymą iš poemos „Metai“ vykusiai parinko Jaunųjų turistų centro pavaduotoja ugdymui Genovaitė Beleckaitė. Šioje ištraukoje poetas pateikia patarimų, kaip išgyventi per žiemos šalčius – reikia būti šilumoje ir šiltą viralą valgyti. Tad ir renginio metu, už lango ūžaujant šaltam sausio vėjui, paklausę patarimo, susirinkusieji vaišinosi karšta žolelių arbata. Jaunuosius kraštotyrininkus atlydėjusios pedagogės pažadėjo, kad ateityje dar surengs „Metų“ skaitymus, atsižvelgiant į poemoje aprašomus metų laikus.
Renginio dalyviai nepamiršo apžiūrėti ir Bibliografijos-informacijos skyriuje eksponuojamos parodos „Į Tolminkiemį, į Donelaičio žemę“ iš kraštotyrininko Boleslovo Vengrio asmeninio rinkinio.

Informaciją parengė E. Mačiulienė, nuotraukos E. Tarasevičienės