Klubas „Skaitanti mama“ pakvietė į susitikimą su dietologe, logopede ir kineziterapeute

Lapkričio 18 dieną, penktadienį, Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje (Gvazdikų takas 8) klubo "Skaitanti mama" mamytės ir jų mažieji susitiko su logopede Angelija Klapatauskiene, kineziterapeute Inga Šimkute ir dietologe Edita Kiežaite.

Susitikimo metu logopedė Angelija Klapatauskienė pasakojo apie mažylio kalbą iki 2 metukų amžiaus. Logopedė aiškino mamytėms net tik kaip suprasti savo vaikutį, bet ir kaip jį mokyti taisyklingos kalbos. Specialistė aiškino, kad nuo metukų vaikutis pradeda tarti žodelius: „mama“, „tete“, šuniukas mažyliui sako „au au“, katytė „miau miau“. Sudėtingesnių žodžių skiemenų struktūrą vaikučiai perpranta individualiai, jie kaupia savąjį žodyną. Iki 2 metų amžiaus vaikas turi mokėti iki 200 žodžių, o nuo 2 metų jau gali kalbėti ir su ženklais, mėgindamas dėlioti sakinius. Tuomet jau mamytės pagrindiniu darbu tampa kalbėjimas su mažyliu, jo kalbinimas, aiškinimas. Mama turi pasakyti teisingai žodį: „taip tu nori lėlytės“. Trejų metų vaikas jau turi mokėti iki 1000 žodžių. Klausimai ir atsakymai padeda plėsti mažylio kalbą, jo žodyną. Smagiausiu mokymosi etapu tampa žaidimai: katučių plojimas, slėpynės, kurie padeda vaikams vystytis, lengviau atpažinti savus žmones. Specialistė aiškino, kad kartais per savaitę vaikutis nesugebės išmokti nei vieno žodžio, bet jei vaikas pastebės kažką įdomaus, dar nematyto, tada tiesiog „šuoliais“ prakalbs. Žaidimai gali būti labai paprasti: „Kur Tomuko nosytė, o kur akytės“, „Ką daro meškiukas, o ką lėlytė“.

Susitikimo metu dietologė - natūralaus maitinimo specialistė Edita Kiežaitė mamytėms kalbėjo apie sveiką ir subalansuotą vaikučio mitybą, ekologiško maisto svarbą, aptarė dažniausiai pasitaikančias mitybos klaidas (maisto kiekį, kokybę, valgymo režimą, vaikų mitybą ir valgiaraštį). Kad mažylių mamos geriau suprastų, koks yra kokybiškas maistas jų vaikui, savo rekomendacijas specialistė pateikė lankstinuke „Sveikesnio pasirinkimo link“ ir padalino mamoms. Jau metų sulaukęs mažylis darys taip, kaip daro jo tėvai, todėl traškučių valgymas prie vaiko tikrai nebus geriausias pavyzdys. Specialistė mamoms pasakojo, kad namie būtina ant stalo padėti supjaustytų vaisių ir daržovių, neduoti gerti vandens iš krano čiaupo, o jau šiek tiek paaugusį mažylį pratinti valgyti prie stalo. Saldumynai vaikams negali būti tabu. Natūralaus maitinimo specialistė Edita Kiežaitė mamytėms patarė, kad kur kas išmintingiau tiksliai nustatyti vietą ir laiką, kada galima valgyti saldumynų. Vaikutis turi suprasti, kad tai tebus švenčių ar savaitgalių pramoga, ir aišku, nedideliais kiekiais.
Dietologė mamytėms patarė kiek ilgiau stengtis maitinti krūtimi, nes per mamos pieną vaikučiui sustiprinamas organizmas, teigiamai veikia ir virškinamojo trakto formavimąsi. Kūdikiams negalima duoti karvės pieno. Be to kūdikiai irgi turi būti maitinami pagal sistemą, tai yra maždaug kas tris valandas.
Natūralaus maitinimo specialistė iš mamyčių sulaukė daug klausimų dėl vaikučių nevalgymo. Specialistė mokė mamytes vaikučiui žaidimo forma siūlyti valgyti, priminė, kad per dieną 1,5 – 3 metukų vaikui būtina suvalgyti nuo 50 gramų iki 100 gramų mėsos, įvairių daržovių. Nesiūlyti vaikui per daug sulčių. Rekomendavo mamytėms dažnai gaminti skirtingus valgius tam, kad vaikutis perprastų kiekvieno jų skonį ir paaugęs jau pats pasakytų, ko jis nori pietums ar vakarienei.

Antrojoje susitikimo dalyje kineziterapeutė Inga Šimkutė kalbėjo apie vaiko masažą. Masažas mažyliams puikiausiai gali padėti šalinant lengvus negalavimus. Jis gerai veikia virškinimą ir gali padėti nuo pilvuko pūtimo, pagerėja vaiko savijauta ir miegas, stiprėja visi vaikučio raumenys. Masažas vaikui ir tėvams suteikia buvimo kartu džiaugsmą, vaikutis atsipalaiduoja, jaučia gilesnį emocinį ryšį su mama. Specialistė ne tik aiškino, bet ir vizualiai mamoms rodė, kaip reikia masažuoti kūdikį ar šiek tiek paaugusį mažylį. Masažai yra dar efektyvesni, kai jie daromi su specialiomis priemonėmis: kamuoliukais, masažuokliais. Judesio korekcijos specialistė Inga Šimkutė aiškino mamoms, kad ir namų sąlygomis kuo puikiausiai galima pasigaminti pėdučių masažuoklius vaikams, kurie mažyliui atstoja natūralaus paviršiaus savybes: šiurkštumą, dūrimą, spaudimą. Vaikas žaisdamas, striksėdamas ant tokio kilimo stiprina savo pėdutes, blauzdas ir viso kūno raumenis. Vaikutis juda į visas puses, todėl mamytės turi stebėti, ar vaikutis nevaikšto ant pirštų galų, ar dėvi patogią ir pakietintą avalynę, nes jau iki 3 metukų amžiaus susiformuoja mažylio pėdutė. Išryškėja plokščiapėdystės keliami sunkumai.

Susitikimas buvo organizuojamas įgyvendinant projektą „Skaitančios mamos - skaitantys vaikai“, kurio rėmėjas yra Kultūros rėmimo fondas. Projektas skirtas bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje įkurto klubo "Skaitanti mama" veiklai tęsti.

Kitas klubo „Skaitanti mama“ susitikimas bus lapkričio 29 dieną, kurio metu bus kalbama apie pasiruošimą mažylio šventei.

Čia galite pamatyti filmuotą medžiagą apie šį susitikimą http://www.youtube.com/watch?v=nOnJb5R2u30

Inga Bubulytė
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos
Vaikų literatūros skyriaus vyresn. bibliotekininkė

Susitikimo akimirkos: