Lieporių filiale paroda „Ir medžiai kalba“

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Lieporių filiale (Tilžės g. 36) kovo 1-30 d. veikia Birutės Musneckienės fotografijų paroda „Ir medžiai kalba“. Autorei tai ne pirmoji paroda, daug parodų surengta Šiauliuose. Šiaulietė pedagogė Birutė Musneckienė daugumoje savo parodų atskleidžia Lietuvos medžių grožį. Menininkės išleisti ir fotoalbumai: „Metų laikai“, „Sakmė medžiui“.

Fotografijų veikėjai - ne žmonės, ne gyvūnai, o medžiai. Medžiai turi simbolinę reikšmę visose pasaulio kultūrose. Įsišakniję žemėje, medžiai siurbia iš jos vandenį, o šakomis siekia dangų ir amžinybę, tapdami pasaulio ašimi. Atskiri medžiai ar jų rūšys kelia skirtingas asociacijas. Pvz., visžaliai medžiai reiškia nemirtingumą, vaismedžiai laikomi gyvybės medžiais, o miškai ir giraitės – magiškomis vietomis, kur vyksta paslaptingi ar svarbūs įvykiai. Medžiai parodos autorės Birutės Musneckienės fotografijose taip pat turi savo prasmę, istoriją ir yra gyvi: jie verkia, juokiasi, liūdi, laukia, kalba.
XIX a. rašęs „Anyksčių šilelį“ Antanas Baranauskas, kaip ir šiais laikais fotografijų menu besižavinti Birutė Musneckienė, randa panašius dalykus. „Vidunakty taip tyku,— kad girdi, kaip jaunas / Lapas arba žiedelis ant šakelių kraunas; / Girdi, kaip šakom šnibžda medžių kalba šventa“ - rašė poetas. Birutė Musneckienė taip pat pastebi detales: didžiulis aukštis žiūrint iš apačios ar tankios medžio šakos, trys kamienai ir t.t. Akivaizdžiai naudodamasi šviesų ir šešėlių žaismu fotomenininkė žiūrovams atskleidžia tai, kas svarbiausia. Visgi, paros laikas fotografijų autorės Birutės darbuose skiriasi nuo Antano Baranausko. Vietoj nakties menininkė renkasi dieną, nes paslaptingumo jau nebėra, medžiai kalba visais metų ir paros laikais.
Maloniai kviečiame parodą aplankyti iki kovo 30 dienos.