Bibliotekoje pristatyta knyga „Atsiminimai apie Joną Jablonskį“

Pirmą kartą Šiauliuose gruodžio 8 d., ketvirtadienį, Skaitytojų aptarnavimo skyriuje (Aido g. 27) vyko knygos „Atsiminimai apie Joną Jablonskį“ pristatymas.

Renginyje dalyvavo knygos sudarytojos - Šiaulių universiteto dėstytoja, profesorė, humanitarinių mokslų daktarė Giedrė Čepaitienė, Panevėžio Mykolo Karkos pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja ekspertė Lionė Lapinskienė bei leidyklos „Gimtasis žodis“ direktoriaus pavaduotojas Vytautas Stanelis.

Knygoje, kuri išleista 700 egz. tiražu, pateikiama daugiau nei šimtas tekstų – J. Jablonskio artimųjų, bičiulių ir bendražygių, mokinių ir studentų atsiminimų, kuriuose atskleidžiamas sudėtingas kalbininko gyvenimas Lietuvoje ir svetimuose kraštuose. Atsiminimai rinkti iš įvairių publikuotų šaltinių ir dar niekur neskelbtų rankraščių. Knyga skiriama ne tik lingvistams, literatūrologams, istorikams, sociologams, psichologams, edukologams, bet ir visiems, kuriems svarbi gimtosios kalbos istorija, Jono Jablonskio darbai ir asmenybė. Autorės atliko didžiulį darbą, surinkusios atsiminimus iš įvairių publikuotų šaltinių bei dar niekur neskelbtų rankraščių.

Didžiąją publikuojamų atsiminimų dalį knygoje sudaro tekstai, skelbti nepriklausomos Lietuvos laikraščiuose ir žurnaluose: „Švietimo darbas“, „Naujoji vaidilutė“, „Romuva“, „Lietuvos mokykla“, „Lietuvos aidas“ ir kt., įvairiuose leidiniuose jau skelbti ir archyvuose rasti kalbininko amžininkų atsiminimai. Juose atsiskleidžia ne tik iki šiol nežinoti J. Jablonskio asmenybės bruožai, bet ir viso sudėtingo laikotarpio ypatumai.

Renginyje dalyvavo ir Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto studentės Sandra Lileikytė ir Ernesta Gužauskaitė, kurios perskaitė prisiminimus apie Jono Jablonskio gyvenimą. Renginio metu sužinota, kad mažam Jonui Jablonskiui gyvenant Rusijoje ir mokantis gimnazijoje buvo itin sunku, mat jis pirmąją gimnazijos klasę baigė tik per dvejus metus. Lietuvos kalbininkui Jonui Jablonskiui, sunorminusiam lietuvių kalbą, dar būnant jauno amžiaus buvo sunku perprasti svetimos kalbos subtilybes ir išmokti tos kalbos žodyną.

Profesorė Giedrė Čepaitienė pristatė savo kolegę, kitą knygos sudarytoją Lionę Lapinskienę, buvusią profesorės magistrantę, dabar vienos Panevėžio Mykolo Karkos pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja. Kaip ir profesorė G. Čepaitienė, mokytoja L. Lapinskienė ilgai rinko medžiagą apie bendrinės lietuvių kalbos sudarytoją. Autorės minėjo, kad medžiaga knygai rinkta iš skirtingų šaltinių – lyg iš anksto būtų pasidalijusios darbais. Pasidžiaugė, kad taip buvo lemta.

Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto Lietuvių kalbotyros ir komunikacijos katedros vedėja lekt. dr. Ona Laima Gudzinevičiūtė pasidžiaugė, kad ši knyga yra ypatinga. Autorės atliko didžiulį darbą, surinkusios atsiminimus iš įvairių publikuotų šaltinių bei dar niekur neskelbtų rankraščių. Iki tol tokios išsamios knygos apie mokytoją ir profesorių Joną Jablonskį nebuvo.

Sveikinimo žodžius tarė Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto Lietuvių kalbotyros ir komunikacijos katedros lektorius Algirdas Malakauskas, S. Daukanto gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Angelė Urbietienė, Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Irena Žilinskienė.

RENGINIŲ KALENDORIUS

2018 Liepa
P A T K P Š S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31